Wybór systemu operacyjnego

Dobór system operacyjnego dla konkretnego projektu powinien opierać się na kilku kryteriach. Możliwość instalacji standardowych aplikacji w postaci plików .exe, .msi itp. , kosztach wdrożenia systemu, stabilności pracy w danym środowisku oraz wymagań sprzętowych danego systemu.

Aplikacja dedykowana

Jest ona systemem informatycznym, tworzonym z myślą o konkretnym środowisku działania,
dla konkretnej firmy lub instytucji, pełniąca wyspecjalizowane funkcje, które nie mogły zostać zrealizowane za pomocą innych gotowych systemów informatycznych. Do takich aplikacji polecamy system operacyjny Linux.

Dzięki aplikacji dedykowanej:

  • dostaniesz aplikację dostrojoną idealnie do Twoich potrzeb.
  • zautomatyzujesz lub udoskonalisz procesy biznesowe w twojej firmie.
  • zintegrujesz ja z istniejącym systemem i już używanymi aplikacjami.

System Android

System operacyjny z rodziny Linux rozwijany przez firmie Google. Docelowo został zaprojektowany dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki.
Obecnie jest najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie. Android, mimo że nie jest typową dystrybucja Linuksa, jest systemem Linuksowym, a wiec został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Aktualnie Android zdobywa uznanie w realizacjach systemów automatyki budynków IBMS, sterowaniem procesów przemysłowych oraz systemów wizualizacji HMI, współpracy z systemami SCADA

System Linux

Skutecznie konkuruje on z systemami Windows w obszarze sterowania procesami przemysłowymi i ich automatyzacji. Specjaliści zajmujący się problematyką sterowania stawiają kryteriom działania w czasie rzeczywistym (tj. poszczególnym ograniczeniom czasowym) wysokie wymagania jakościowe, którym dzięki elastyczności systemy z rodziny Linux doskonale sobie radzą. Obecnie dostępne są wersje Linuxa o zróżnicowanej efektywności działania w czasie rzeczywistym, np. Wind River Real-Time Core Linux oraz jej poszerzenie RT-Preempt, polecany przez Open Source Automation Development Lab (OSADL eG). Na opracowaniach OSADL bazuje wiele firm zajmujących się automatyzacja procesów przemysłowych. Przyświeca im główny cel, jakim jest oparcie rozwiązań z dziedziny automatyki na systemach o otwartym kodzie i korzystających z otwartego formatu danych. OSADL wspiera więc producentów automatyki, korzystających z Linux-Kernel. Większość producentów z tej branży upatruje w tym nowych szans dla siebie.

Systemy rodziny Windows

Przeznaczone są na komputery  takich maszyn jak thin-client, point-of-service (POS), urządzenia oparte na architekturze x86/64 bit. Swoją popularność zawdzięczają dostępności do szerokiej gamy podzespołów i peryferii jak:

  • Wagi elektroniczne
  • Czytniki kodów kreskowych
  • Drukarki
  • Czytniki RFID
  • Kamery

 

Firma Microsoft oferuje znajomy zestaw języków programowania: Visual C++, Visual C# i Visual Basic, Visual Studio 2008 w pełni wykorzystujące .NET Compact Framework.
Dodatkowo na rynku mamy dostęp do szerokiej oferty gotowego oprogramowania i aplikacji do pracy w zastosowaniach przemysłowych.