Efektywne zarządzanie produkcją, czyli kilka słów o związku ERP z pewnym komputerem panelowym…
Zanim przejdziemy do kluczowych w tej kwestii zagadnień, czyli: po co? dlaczego? oraz za ile? odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: czym jest system ERP?
Najprościej rzecz ujmując ERP (Enterprise Resource Planning) to wyspecjalizowany system informatyczny, sprzyjający efektywnemu zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa – i to na każdym obszarze jego funkcjonowania. Co wspólnego z ERP mają komputery przemysłowe (również komputery panelowe) i dlaczego zwykły pecet nadaje się przy nich do śmieci?
Zarządzanie produkcją i komputery przemysłowe – duet na miarę XXI wieku
Po co mi komputer panelowy, skoro mam na stanie starego „peceta”. Albo…
Komputer przemysłowy to zbędny wydatek, lepiej kupić coś tańszego! Czy aby na pewno? Odpowiednio dobrany sprzęt wraz z dedykowanym systemem ERP tworzą wyjątkowy duet, który wzniesie dany biznes na zupełnie inny, wyższy poziom. Warto nadmienić, że maszyna, o której mowa przeznaczona jest do kompleksowej obsługi systemów informatycznych, nie tylko klasy ERP, ale również MES czy APS. Połączenie maksymalnej wydajności z ergonomią pracy oraz wysoką odpornością na negatywne działanie czynników zewnętrznych, czynią komputery panelowe niebywale funkcjonalnym narzędziem. Im bardziej rozbudowana firma, tym bardziej potrzebny jej solidny sprzęt – taki, który pozwoli na swobodne wizualizacje przemysłowe, rozszerzenie interfejsów, monitoring wybranych aspektów przy użyciu kilku monitorów etc.
Jeden, by wszystkimi rządzić! Jeden, by wszystkich ocalić!
Jeden, odpowiednio zaprogramowany system ERP sprzyja standaryzacji oraz zwiększeniu efektywności procesów produkcyjnych. Większość firm bazuje na zróżnicowanych aplikacjach oraz platformach programowych. O ile w przypadku wcześniejszego przejęcia czy też połączenia zakładów, można tą kwestię jakość wytłumaczyć, o tyle niezrozumiałym jest fakt, że w obrębie jednego przedsiębiorstwa używane jest oprogramowanie nierzadko wymuszające na właścicielu zakup rozmaitych narzędzi, umożliwiających jego obsługę. Tutaj właśnie wkraczają znane nie od dziś komputery panelowe. Sam system ERP pozwala na standaryzację oraz automatyzację procesów wspierających produkcję i usługi serwisowe, zwiększając tym samym efektywność i produktywność, oraz zmniejszając koszty związane z działaniem biznesu. Jeżeli dodamy do nich komputery przemysłowe przystosowane do płynnej obsługi nawet najbardziej zaawansowanych systemów informatycznych, możemy liczyć na jeszcze większe benefity, w tym w postaci znaczącej degradacji kosztów stałych.
Podczas wprowadzanie systemu ERP warto rozważyć użycie komputera panelowego
Zalety systemów ERP w kontekście symbiotycznej współpracy z komputerem panelowym
O tym, że dedykowane systemy ERP pomagają w efektywnym zarządzaniu produkcją, nie trzeba nikomu mówić. Przyjrzyjmy się jednak z bliska korzyściom, jakie daje nam jak najszybsze ich wdrożenie przy założeniu modernizacji firmy w kontekście wysokiej jakości komputerów przemysłowych.
- Kiedy komputery panelowe i system ERP pracują za Ciebie… wszystko staje się prostsze. Wspomniane już standaryzacja oraz zwiększenie efektywności odnoszą się nie tylko do procesów produkcyjnych. Zintegrowane z oprogramowaniem rozwiązania technologiczne: komputery przemysłowe bądź komputery panelowe sprzyjają konsolidacji danych w skali firmy w takich obszarach jak finanse, zakupy/zamówienia, baza klientów, zasoby ludzkie czy współpraca z instytucjami rządowymi.
- Specyfikacja, której nie dorówna żaden flagowiec… Komputery panelowe (tak jak wszystkie komputery przemysłowe) odnajdą się w każdej sytuacji. Nie sposób zamknąć listy specjalizacji, w których ten znajdzie praktyczne zastosowanie. Wysoka rozdzielczość obrazu, możliwość przeprowadzania maksymalnie dokładnych wizualizacji, bezpośrednie wsparcie automatyzacji procesów w firmie, mnogość użytkowników mogących korzystać z oprogramowania ERP w jednym czasie, wydajność, wsparcie producenta, wysoka dostępność w każdym momencie pracy, prosta, wygodna obsługa – o zaletach duetu ERP + komputer panelowy można napisać książkę.
- Współpraca na najwyższym możliwym poziomie… Zaawansowany tj. rozbudowany system ERP charakteryzuje się swojego rodzaju „zasobożernością”. Nic więc dziwnego, że klasyczny pecet doprowadzi jedynie do rozstroju żołądkowego pracowników firmy, nie zaś do poprawy jej efektywności. Tutaj właśnie wkraczają komputery przemysłowe. Jak to mówią: mały, ale wariat! Przenośny komputer panelowy ułatwia współpracę międzywydziałową. Odpowiednio wykorzystany, sprzyja synchronizacji danych, co ułatwia codzienną pracę i podejmowanie decyzji na innym szczeblu bądź w innym sektorze. Zestawiony z systemem ERP niweluje konieczność przepływu danych i informacji pomiędzy poszczególnymi programami oraz wpływa na automatyzację procesów powtarzalnych.
Warto zauważyć, że rozwój systemów informatycznych takich jak ERP podyktowany został rozwojem całej branży technologicznej oraz IT. Powstawanie coraz bardziej zaawansowanych maszyn produkcyjnych generuje popyt na oprogramowanie, które je obsłuży, a to natomiast na kolejny sprzęt, który ułatwi jego obsługę. I tak powstaje koło życia, w którym zależność między ERP, a komputerami panelowymi jest bardzo silna.